בג"ץ דן לראשונה בעתירה להענקת דמי אבטלה לעצמאים; המדינה דורשת לדחות את העתירה על הסף | רואה חשבון בירושלים: פתיחת עסק/חברה, הנהלת חשבונות באינטרנט

בג"ץ דן לראשונה בעתירה להענקת דמי אבטלה לעצמאים; המדינה דורשת לדחות את העתירה על הסף

בית משפט משרד רואי חשבון

אם גם אתם עצמאים ובעלי עסקים שמבולבלים (ומתוסכלים) לגמרי מהמצב הכלכלי עקב משבר הקורונה, אז הרגשתכם תואמת את המציאות הקיימת – כי כרגע לפחות עדיין לא ברור איזה תוכנית כלכלית עבור העצמאים תאושר ותצא לפועל.

בעוד הממשלה ממשיכה לנסות לגבש תוכנית כלכלית לבעלי עסקים, ארגוני עצמאים מסוימים דוחפים למתן דמי אבטלה גם לעצמאים בדומה לשכירים, ובעצם ליצור שוויון זכויות בנושא.

שני ארגוני עצמאים בולטים מובילים את המאבק עבור דמי אבטלה לעצמאים: לשכת ארגוני העצמאים בישראל (לה"ב) שבעצם מאגד כ-40 ארגונים כמו לשכת רואי החשבון ולשכת עורכי הדין אשר ביחד כוללים כ-130 אלף חברים, ולשכת יועצי מס. ארגונים אלה עתרו לבג"ץ על מנת שידון בבקשתם להענקת דמי אבטלה לעצמאים.

המדינה השבוע דרשה מבג"ץ לדחות את העתירה על הסף, אך בג"ץ החליט שכן יש מקום לדיון בנושא; ואכן ביום רביעי, לראשונה בהיסטוריה, בג"ץ דן בעתירה של ארגוני העצמאים. עם זאת, כרגע בית המשפט עדיין לא הכריע בסוגיה.

העצמאים: המדינה חייבת לדאוג לכל אזרחיה; המדינה: מתגבשת תוכנית כלכלית

טענות ארגוני העצמאים הן שבעלי עסקים ועצמאים מופלים לרעה מול מבקשי דמי האבטלה השכירים וכי על בית המשפט לפעול בהתאם לחוק הביטוח הלאומי אשר קובע כי המדינה מחויבת לדאוג לכלל אזרחיה בעת משבר לאומי. טענת המדינה היא שהממשלה מגבשת תוכנית כלכלית שתעניק תמיכה כלכלית גם עבור העצמאים ושטענות העצמאים צריכות להישמע בכנסת ולא בבתי המשפט.

עורך הדין ליאור דץ אשר מייצג את לשכת יועצי המס הצהיר בדיון ש"בג"ץ קיים בשביל לעזור לאדם הקטן נגד המדינה. ללא התערבות שלו בהחלטות המדינה הנוגעות באפליה אין לו זכות קיום. לאזרחים מגיע צדק ולא רק משפט, זה כתוב בחוק וגם בפסיקה. הגענו מכל קצות הארץ לכאן בכדי לדרוש צדק כי המדינה לא נותנת לנו".

כאמור, בית המשפט לא הכריע בנושא, אך רמז שהוא נוטה כרגע לפחות לטובת המדינה. בשלב מסוים בדיון השופט אלרון פנה לעורך הדין של ארגוני העצמאים וציין שהדיון על הבקשות (או חלקן) אמור להתרחש בכנסת ולא בבית המשפט. עם זאת בג"ץ עדיין לא הגיע להחלטה סופית.

ראוי לציין שארגון העצמאים "אני שולמן" אינו שותף לעתירה עבור דמי אבטלה לעצמאים ומתנגד אליה, מהלך שכבר העלה ספקולציות על שיתוף פעולה סודי בין הארגון ולבין משרד האוצר כנגד האינטרסים של העצמאים.

אנו במשרד רואי החשבון אהרן ושות’ ממשיכים לעקוב בצורה הדוקה אחרי ההתפתחויות השונות עבור לקוחותינו העצמאים ונמשיך לעדכן. כבר דאגנו שלקוחותינו יקבלו את מלוא המענקים שמגיע לכל עסק ועסק ונמשיך לדרוש את המגיע לבעלי העסקים בנחישות, בעקשנות ובמקצועיות.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן