האם כדאי למלא הצהרת הון לבד או עם רואה חשבון? | רואה חשבון בירושלים: פתיחת עסק/חברה, הנהלת חשבונות באינטרנט

האם כדאי למלא הצהרת הון לבד או עם רואה חשבון?

הצהרת הון על ידי רואה חשבון

כמעט כל עצמאי ובעל עסק מכיר את התחושה המוזרה (ואם לומר את האמת, לפחות טיפה מעיקה) של קבלת הדרישה מרשות המסים למלא ולשלוח עד לתאריך מסוים "הצהרת הון" – הדו"ח הבירוקרטי הזה שמטרתו לא תמיד ברורה ושקצת נופל עלינו פתאום באמצע החיים. כן, אפשר להודות שיוצא כמעט לכולם אנחת "אוף!” כשמקבלים את הדרישה להצהרת הון מרשות המסים.

אך לאחר הרגשת אוי-נו-אין-לי-עצבים-עכשיו הראשונית, צריך להיות פרקטיים ולדאוג לבצע את המשימה הנדרשת הזאת בצורה הטובה ביותר. בשלב זה נשאלת השאלה: האם משתלם יותר לנסות בעצמך למלא את הצהרת ההון או שאולי עדיף לשכור את שירותיו של מומחה פיננסי כמו רואה חשבון כדי לעשות זאת?

מהי הצהרת הון ומה רואה חשבון יודע יותר טוב מכם?

קודם יש להבין מה רשות המסים רוצה מאיתנו בכלל ולמה פתאום היא נופלת עלינו כרעם ביום בהיר (או גשום, לרשות המסים לא באמת אכפת).

הצהרת הון הינה למעשה דו"ח המאגד ומפרט את כל הנכסים של האדם הנדרש למלא אותה; קריטי לציין שהכוונה ב"כל הנכסים" היא הכי מקיפה ומפורטת שאתם יכולים לדמיין. ממש הכל! טוב, אולי אין צורך לדווח על כל קופסת חומוס או חטיף שברשותכם, אבל בהחלט מדובר גם על גם רכוש שייתכן ולא שקלתם כגון כיסאות, שולחנות, מסגרות לתמונות, מיקרוגל או אפילו טוסטר. זה אולי נשמע (או במקרה הזה, נקרא) מגוחך, אבל כל פרטי הרכוש הקטנים ביותר יכולים להצטבר בערכם המשותף לסכום משמעותי מאוד. רואה חשבון יידע לשאול אתכם על כלל רכושכם, בין אם אלה מוצרים יקרים יותר או פחות.

בנוסף, הצהרת ההון כוללת גם נכסים ומכשירים פיננסיים לא-פיזיים כגון מניות, מטבעות דיגיטליים (קריפטו), הלוואות, אגרות חוב, קרנות השתלמות, מט"ח וכו’. כל נכס עם ערך כלכלי כלשהו צריך להיות כלול בהצהרת ההון. שוב, רואה חשבון יידע לברר בדיוק אילו נכסים פיזיים או לא-פיזיים יש ברשותכם, ויבין את החשיבות של הירידה לפרטי פרטים – גם אם זה ייראה לכם מעט מעצבן וחסר משמעות.

מטרת הצהרת ההון שרואה החשבון מבין לעומק

רואה חשבון מפרט נכסים להצהרת הון

האירוניה היא שרשות המסים ככל הנראה לא תעשה יותר מדי עם הצהרת ההון הראשונה שתידרשו להגיש, אבל היא החשובה ביותר! נשמע מוזר, נכון? אבל כדי להבין זאת יותר לעומק, צריך לעמוד על מטרת הצהרת ההון ואופן השימוש בה על ידי רשות המסים.

הצהרת הון עוזרת לרשות המסים להבין את הונו של ה"נישום" (האדם הנדרש למלא הצהרת הון); ויותר חשוב מכך, את השינויים בהונו של הנישום בין הצהרת הון אחת לבאה אחריה. אם רשות המסים תאתר שינויים חריגים בהונו של אדם ללא הסבר מספק, אז הרשות יכולה לפתוח בחקירה כדי לגלות האם השינויים נבעו מעלייה לגיטימית אשר דווחה ומתועדת (לדוגמה בדוח השנתי), או שמא ישנה כאן עבירה פלילית של אי דיווח והעלמת מס.

לכן, כפי שרואה חשבון מבין זאת לעומק, מילוי מקיף ופרטני של הצהרת ההון הראשונה הוא כה חשוב! אינכם רוצים להסתבך עם הרשויות רק בגלל ששכחתם או לא ידעתם למלא משהו בהצהרת ההון הראשונה.

המלצתנו כמשרד רואי חשבון אשר כבר הכין והגיש אינספור הצהרות הון וראה מה יכול להיגרם לנישומים אשר מנסים להגיש לבדם היא חד משמעית: היעזרו ברואה חשבון כשאתם נדרשים למלא הצהרת הון. אתם אולי יכולים לקרוא לנו משוחדים מתוקף תפקידנו ואנו לחלוטין מפרסמים גילוי נאות על כך ונשמח כמובן עם תבחרו לעבוד איתנו, אך המלצתנו נשארת בתוקף גם אם תבחרו בכיוון אחר.

אהרן ושות’ הוא משרד רואה חשבון בירושלים ובנוסף משרד רואי חשבון במרכז המעניק שירותי ראיית חשבון והנהלת חשבונות ללקוחות מכל רחבי הארץ. צרו איתנו קשר ונוכל לספר לכם מה נוכל לעשות בשבילכם!

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן