הערכת שווי עסק/חברה על ידי רואה חשבון | רואה חשבון בירושלים: פתיחת עסק/חברה, הנהלת חשבונות באינטרנט

הערכת שווי עסק/חברה על ידי רואה חשבון

הערכת שווי עסק חברה

ישנם מקרים רבים ומגוונים בהם נדרשת הערכת שווי מקצועית ואובייקטיבית של עסק כמו חלוקת מניות בהליך גירושין, השקעה בחברה, קניית חלקו של שותף, מיזוג עסקי ועוד. במקרים כאלה יש צורך בגורם מקצועי כלכלי שלמד והוכשר לבצע הערכות מסוג זה, ובמובנים אלו הבחירה ברואה חשבון הינה רק טבעית וברורה.

רואה החשבון יודע להעריך את שווי החברה כנגזרת של נתונים רבים, ביניהם: דו"חות רווח והפסד לאורך השנים, תחזיות רווח והפסד לשנים הקרובות, שווי נכסים, פטנטים, הלוואות, חובות וכו’. עם זאת, הערכת שווי של חברה היא הערכה ולא קביעה מכיוון שישנם הרבה מאוד משתנים שערכם יכול להיות אך ורק משוער. לדוגמה, מוניטין החברה – למוניטין אין תג מחיר מוגדר והוא נקבע על פי שלל גורמים מופשטים כגון הכרה, רמת אמון ציבורית, תחרות, השוק בו החברה פעילה ועוד.

אילו שיטות יש על מנת להעריך שווי חברה?

ישנן שלוש שיטות מרכזיות להעריך שווי עסק או חברה; לכל אחת מאפיינים אחרים ואופן חישוב שונה שמתאים לסיטואציות עם קונטקסט עסקי מסוים. בואו נסקור את שלושת השיטות בקצרה.

שיטת היוון תזרימי מזומנים (discounted cash flow): רואי חשבון ככל הנראה יעדיפו להשתמש בשיטת הערכת שווי זו כאשר העסק כבר מייצר הכנסות באופן שוטף, וניתן ליצור מודל חיזוי הכנסות אמין יחסית לשנים הקרובות (בדרך כלל 5 שנים קדימה). השיטה מחשבת ומשקללת את תזרים המזומנים, הכנסות החברה, הוצאות החברה (שוטפות וחד פעמיות), ותחזית הצמיחה.

שיטת השווי הנכסי הנקי (net asset value): רואי חשבון יעדיפו להעריך שווי חברה באמצעות שיטה זו כאשר מדובר בחברת החזקות או נדל"ן וכמו כן בחברות שנמצאות בהליך פירוק; שיטה זו בעצם מחשבת את שווי הנכסים העכשווי של החברה ולאו דווקא את תחזית ההכנסות העתידית. בגדול, רואה החשבון מחשב את שווי כלל הנכסים הקיימים בניכוי התחייבויות החברה.

שיטת המכפילים (price-earnings ratio): שיטה מאוד פופולרית בגלל הפשטות והקלות היחסית שבאמצעותה ניתן לחשב שווי חברות, שמתבססת על רווחי החברה השנתיים כפול מספר מסוים של שנים המקובל בענף מסוים על פי נתוני הבורסה. זאת אולי השיטה הכי פחות מקצועית אך בגלל פשטותה היא כנראה גם הנפוצה ביותר בציבור הרחב.

אלו הן שלושת השיטות המרכזיות להערכת שווי עסק/חברה וכפי שניתן להתרשם לכל אחת יש משמעויות שונות ותמחורים שונים התלויים בין היתר בחברה עצמה והשוק בו היא פעילה.

אצלנו במשרד רואי החשבון אהרן ושות’ אנו מבצעים את כל התהליך של הערכת שווי חברה או עסק במקצועיות וקפדנות תוך התחשבות בכל הגורמים המקיפים תהליך זה. הינכם מוזמנים ליצור איתנו קשר עם כל שאלה או בעיה ונשמח לעמוד לרשותכם.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן