למה עדיף שרואה חשבון יכין את הדו"ח השנתי לעצמאים | רואה חשבון בירושלים: פתיחת עסק/חברה, הנהלת חשבונות באינטרנט

למה עדיף שרואה חשבון יכין את הדו"ח השנתי לעצמאים

רואה חשבון דוח שנתי עצמאים

עצמאים רבים (בעיקר עסקים קטנים) מעדיפים לנסות להכין ולהגיש את הדו"ח השנתי למס הכנסה בעצמם, תוך שהם לבדם אוספים את המסמכים והנתונים הרלוונטיים כפי שהם רואים לנכון ללא עיניים חשבונאיות מקצועיות (כמו רואה חשבון או יועץ מס). ניתן להבין זאת – עלות הדו"ח השנתי הינה בדרך כלל כמה מאות שקלים, ולעוסק קטן אשר נמצא במאבקי הישרדות יומיומיים זהו סכום לא מבוטל.

אך למרות החיסכון, דווקא הניסיון העצמאי של הכנת והגשת הדו"ח השנתי ללא רואה חשבון יכול לעלות יותר, לפגוע יותר בעסק, ולסבך את העצמאי עם רשויות המס.

מתכון לטעויות שרואה החשבון לא יעשה

רשויות המס – מס הכנסה ומע"מ – אינן מאופיינות בסבלנות יתרה, ולעיתים קרובות טעויות ושגיאות, גם אם תמימות, בהגשת דו"חות אינן מתקבלות בעין יפה. לפעמים הרשויות אף יענישו כלכלית את העצמאי בשל איחורים, טעויות ו/או עיוותים בנתוני הדו"ח.

עצמאי דוח שנתי עזרה

כאשר מכינים דו"ח שנתי ללא פיקוח מקצועי של רואה חשבון או משרד רואי חשבון, איכות הדו"ח יורדת בצורה טבעית כי מונחים והבנה כללית ופרטנית של כל מיני אלמנטים חשבונאיים אשר רואה חשבון יכיר בעיניים עצומות מתוך שינה, יכולים להיות מבלבלים ומטעים עבור בעל העסק שלא יבין ויכיר עולם מורכב זה.

בעוד רואה החשבון מכיר כל סעיף וסעיף בדו"ח השנתי על בוריו, עבור רוב העצמאים זהו עולם חדש לגמרי אשר צריך ללמוד; הבעיה כמובן היא שרואה החשבון השקיע שנים מחייו בהשכלה וניסיון בתחום, ואילו העצמאי אינו מתעסק עם תחום הנהלת החשבונות באופן שוטף ולכן יכול לערבב נתונים לא רלוונטיים ולא מדויקים בתוף סעיפים לא קשורים וכך ליצור סלט חשבונאי אחד גדול חסר היגיון עבור הרשויות.

אם כך, למרות שעצמאים רבים יכולים לחשוב שיש להם ניסיון בתחום מתוקף היותם בעלי עסק אשר הגישו דו"ח שנתי בעברם ולנסות הפעם לצעוד בשביל זה לבד, בפעמים רבות המאמץ נידון לכישלון מראש בשל המורכבות הרבה של תחום הנהלת החשבונות.

מה שרואה החשבון כבר שכח, בעל העסק לעולם לא למד

בעיה נוספת אשר עצמאים יכולים להיתקל בה אם הם מחליטים לנסות להכין עצמאית דו"ח שנתי למס הכנסה הינה חוסר ידיעה והבנה של נתונים עסקיים אשר יכולים דווקא להיטיב עם בעל העסק; כלומר, העצמאי יכול לפספס אופציות רבות שיסייעו לו להפחית את עול המס, ואילו רואה החשבון יכול לזהותם בקלות וללא קושי ובכך להפחית את תשלום המסים.

במילים אחרות, רואה חשבון מכיר "טריקים" ו"שטיקים" חשבונאיים (וחוקיים, לא פחות חשוב) אשר יכולים להוריד את המס הנדרש לתשלום על ידי מס הכנסה הנגזר מהדו"ח השנתי, והעצמאי אשר סבור שיכול לבצע את מלאכת כתיבת הדו"ח השנתי בעצמו כלל לא יידע שהם קיימים מלכתחילה. בתרחיש הגיוני שכזה, העצמאי אולי יחסוך את עלות רואה החשבון בהכנת הדו"ח השנתי, אך הוא ישלים פער זה ויותר בתשלום המס.

לסיכום, הכנת דו"ח שנתי לעוסקים פטורים ומורשים הינה עבודה מורכבת אשר דורשת עין מקצועית. הפיתוי לחסוך את עלות רואה החשבון יכולה להיות גדולה, אך עם זאת מאוד לא משתלמת כי סנקציות כלכליות במקרה של שגיאות בוטות וחוסר הידיעה וההבנה כיצד לקזז למקסימום את תשלום המס יהפכו את קערת החיסכון על פיה.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן