רואה חשבון או יועץ מס? המאפיינים וההבדלים בין בעלי המקצוע | רואה חשבון בירושלים: פתיחת עסק/חברה, הנהלת חשבונות באינטרנט

רואה חשבון או יועץ מס? המאפיינים וההבדלים בין בעלי המקצוע

רואה חשבון נגד יועץ מס

אחת ההתלבטויות של רבים מהעצמאים ובעלי העסקים הקטנים היא עם איזה בעל מקצוע כלכלי כדאי לעבוד – יועץ מס או רואה חשבון. נכון, בשלב מסוים בצמיחת עסק עבודה עם רואה חשבון הופכת להיות הכרחית, אבל ישנם הרבה שלבים בדרך שעד אז אולי דווקא משתלם יותר לעבוד עם יועץ מס.

אז בואו ננסה לעשות מעט סדר במאפיינים של רואה חשבון ויועץ מס, ולעמוד על ההבדלים בין שני בעלי המקצוע.

השכלה ולימודים

על מנת להפוך לרואה חשבון מן המניין, יש ללמוד כארבע שנים במסלול אקדמי מאוד מחייב ודורש הכולל ידע מאוד רחב בנושאי כלכלה, חשבונאות ומיסוי. לאחר מכן יש לעשות עוד שנת השלמה שבה יש לעבור בהצלחה את הבחינות של לשכת רואי החשבון, ולבסוף יש לעבור התמחות של שנתיים במשרד רואי חשבון.

מצד שני, מסלול ההכשרה של יועץ מס הוא הרבה יותר פשוט: בסך הכל שנת לימודים אחת, בדרך כלל פעמיים בשבוע, ובסוף מבחני הסמכה (בשיתוף מס הכנסה). זהו בבירור מסלול הרבה פחות דורש ויותר פשוט מאשר אצל רואה חשבון.

אם כן, לרואה חשבון יש הרבה יותר ידע פורמלי מקיף ורחב, שיכול לעזור לו בתהליך קבלת ההחלטות הכלכלי עבור העסק. עם זאת, ראוי לציין שלמרות היתרון ההשכלתי המובהק של רואה החשבון, יועץ המס יכול להיכנס לעולם התעסוקה מהר יותר ולהתחיל להתמקצע פרקטית מוקדם יותר.

ייצוג בפני הרשויות

בסופו של יום, עצמאים ובעלי עסקים מחפשים בעל מקצוע שידאג להם לייצוג בפני רשויות המס באופן המקצועי והטוב ביותר; אך איזה סמכויות ייצוג יש לכל אחד מבעלי התפקיד?

באופן טבעי, רואה חשבון יכול לייצג כל סוג עסק מול כל רשויות המס, ובכך יש לו את הסמכות החשבונאית הגבוהה ביותר. רואה חשבון גם יכול לחתום על כל הדו"חות הכספיים ומסמכי המס השונים.

יועץ מס, לעומת זאת, יכול לייצג עצמאים וחברות קטנות מול מס הכנסה ומס ערך מוסף (מע"מ), והחל מ-2016 גם מול ביטוח לאומי ללא מבחן כפי שהיה נדרש קודם.

עלות

ניתן לטעון שבאופן כללי שכרו של רואה חשבון יהיה גבוה יותר מזה של יועץ מס; וניתן להבין זאת בהתחשב במסלול הכשרתו הארוך והמקיף יותר של רואה החשבון וסמכויותיו הרחבות יותר. אך כמובן שיכולים להיות גם מקרים הפוכים על בסיס אינדיבידואלי.

אז מי עדיף – רואה חשבון או יועץ מס?

אם אתם מחפשים לעבוד עם בעל מקצוע שינהל את ההיבטים החשבונאיים של עסקכם על כלל המרכיבים השונים, אז רואה חשבון היא הבחירה המומלצת. אך אם אתם מעוניינים בבעל מקצוע שיתמקד אך ורק במיסוי אז יש מקום לשקול ולבחון גם יועצי מס. בכל מקרה, תמיד מומלץ קודם לפגוש את האדם מאחורי התפקיד ולקחת החלטה מושכלת לאחר ההתרשמות המעשית.

משרד רואי החשבון אהרן ושות' מעניק גם שירותי ייעוץ מס איכותיים ומקצועיים, ונשמח אם תרצו לדון איתנו על האפשרויות השונות העומדות בפניכם.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן